MÜŞTERİ YÖNETİM SİSTEMİ (CRM)

Staff

Aslında CRM, çok da yeni bir kavram değil. Hangi dönemde olursa olsun, vizyon sahibi yöneticilerin tümü müşterileri anlamanın işlerini geliştirmek için ne kadar faydalı olduğunun bilincinde olmuştur. Sektöründe lider şirketlere bakıldığında, hepsinin müşteriyi anlamaya ciddi yatırımlar yapan ve müşteri odaklı çalışan şirketler oldukları görülüyor.

Diğer taraftan yapılan birçok araştırma, müşteriyi elde tutmanın, yeni müşteri kazanmaktan çok daha karlı bir iş olduğunu ortaya koyuyor.Sonuçlar, mevcut müşterileri elde tutmanın maliyetinin, yeni müşteri kazanmaya oranla 6-7 kat daha düşük olduğunu gösteriyor.

Müşteriyi elde tutmanın yolu ise aslında sanılandan daha basit:
Müşteriyi anlamak, onun ihtiyaçları çerçevesinde ürün ve hizmetlerini özelleştirebilmek.

CRM’in neden son dönemde bu kadar popüler olduğuna bakıldığında birkaç ana noktadan söz etmek gerekir:

  • İş dünyasındaki rekabetin geldiği nokta, müşteriyi çok daha ön plana çıkarıyor.
  • Ürünlerin pazarda kalma süreleri kısaldı, yenilikçi ürünlerin sağladığı ilk olma avantajı azaldı. Müşteriler için seçenekler artarken üreticilerin rekabeti arttı.
  • İnternet başta olmak üzere iletişim teknolojileri, müşterilerin seçim alışkanlıklarını değiştirdi, sadakat seviyelerini azalttı.


Crm

GRANT-SOFT SİZE NASIL YARDIMCI OLACAK ?

Şirketlerin Müşteri Yönetiminde yaşadığı genel problemlerine kısaca bakalım:

  • Kartoteks bilgilerinin dağınık olması, güncel ve tek bir ortak veritabanı üzerinde olmaması
  • Satış ekibinin faaliyetlerinin tam olarak izlenememesi, raporlanamaması ve yapılan görüşme ve ziyaretlerin veriminin ölçülememesi
  • Teklif ve fırsatların ortak bir veritabanında yer almaması sebebiyle , yöneticilerin eldeki fırsatları yeterince iyi raporlayamamaları, değerlendirememeleri
  • Satış ekibinin hazırladıkları tekliflerinin kendi şahsi makinalarına kaydetmeleri sonucunda oluşan dağınık teklif yapısı, hangi teklifin nerede olduğunun kolaylıkla bulunamaması, teklif maliyetlerinin kişilerin bilgisi dahilinde kalması sonucu ekibin birbirine yardımcı olamaması
  • Müşterinin hangi ürün/hizmet segmentiyle daha çok ilgilendiğinin, aylık satış grafiklerinin analizinin kolaylıkla yapılamaması.

Grant-Soft Crm, modüler yapısı sayesinde, küçükten başlayıp daha sonra büyümeyi hedefleyen şirketler için de uygun alternatifler sunabiliyor. Böylece küçücük bir bütçeyle bile Crm dünyasına adımınızı atmış oluyorsunuz.

Bugün sadece ortak kartoteks takibini yapmak dahi, bazı firmaların çözmek istediği bir konu. Bunun üzerine, daha sonra etiket basabileceğiniz, görüşmelerinizi takip edebileceğiniz, fırsatlarınızı izleyebileceğiniz, tekliflerinizi girebileceğiniz modüllerimizi de ayrı ayrı alabiliyorsunuz, hem de kullanıcı limiti olmadan..

Crm’in en büyük düşmanı, gereksiz alanların işlenmesi gerekliliği sebebiyle kişilerin veri girişi yapmaktan kaçınmalarıdır. Biz bu sebeple size elimizde olanı değil, sizin istediğiniz veya size gerekli olanı sunmak için çabalıyoruz.

Farzedelim mevcut Crm yapımız sizin istediğiniz özelliklerde değil veya eklemek/çıkartmak istediğiniz özellikler var. İşte o zaman yine yazılım ekibimiz talep edeceğiniz her türlü geliştirme için yanınızda olacak. İstediğiniz yapıyı sizinle beraber geliştirecek.